.::. *** " SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ , MEB ve ÖZEL İLK OKULLARIN 2 VE 4. SINIFLARI İLE LİSE 9.SINIFLARINA PROJE BAZINDA TRAFİK EĞİTİMİ, ÜNİVERSİTE, MESLEK ODALARI, STK, BELEDİYELERE UZMAN HOCALARIMIZ İLE TRAFİK KONFERANSLARI VERİLİR. KONFERANSLAR ÜCRETSİZDİR...!" *** .::.

Düzenleme: MaxiAVM.com
YASAL KORUMA: Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz.  Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

Meşrutiyet Caddesi, Meşrutiyet İşhanı Nu 10/66 Kızılay / Ankara
e-mail :turkiyetrafik@gmail.com, www.trafik.org.tr Ankara Tlf:0532 280 81 82-0533 326 05 75
İstanbul 0532 355 20 09
FTM, TRAFİK ÖĞRETMENLERİ, ADLİ TRAFİK BİLİRKİŞİLERİ LUTFEN DERNEĞİMİZE ÜYE OLUNUZ.

LİSE  GENÇLERİNE  TRAFİK EĞİTİMİ
(15, 16,17 YAŞ ARASI)
I-GİRİŞ
Türkiye de 15-19 yaş arası gençlerimizin sayısı 6.864.000 kişi olup potansiyel sürücü adayı 20-24 yaş arası gençlerimizin sayısı 6.540.000 kişi olup bunlarda potansiyel sürücü adayı veya sürücü belgeli gençlerimizdir. Yani toplamda 13.404.000 gencimiz hem kendileri için ve hem de bir başkaları için potansiyel risk taşımaktadır.(1)
Türkiye de trafik kazalarında (15-20) ve (21-24) yaş arası ölümler tüm kazalarda ölenlerin % 16,5 dur. Bu rakamı her sorumlu siyasetçi, kamu görevlisi,araştırmacı,öğretmen ve anne/babaların düşünmesi ve üzerinde durması gerekmektedir.
Aşağıdaki tabloda bu konu daha çok netleşmektedir.

Yıllar    Yaş (15-20)Yaralı    Yaş(15-20)Ölü    Yaş(21-24)Yaralı    Yaş(21-24)Ölü    Araç sayısı
2014           42.000                     308                      31.193                    274             18.828.000
2015           45.066                     727                      34.059                    522             19.994.000

Kaynak :Tuik, www.tuik.gov.tr  2016

II-DERS ANLATIM VE MURACAAT
Ders anlatımı salon usulü olup salona en fazla 100 öğrenci alınmaktadır. Öğrencilerin eş değer sınıflardan olması ve diğer yaş farkı olan sınıflardan karma olmaması projenin verimliliği açısından önemlidir.Projedeki amaç öğrencilere gelecek hayatlarında trafikte can güvenlikleri sağlayacak temel kuralları unutmamak üzere beyin fırtınası yöntemiyle öğretmektir.
Birinci bölümde 4 adet film gösterimi-soru ve cevaplar, bunları destekleyen slaytlar-tablolar gösterimi  sorular ve cevaplar, 
İkinci bölümde Trafik işaretlerine ait  15 tane poster sunumunun iki sınıf öğretmeni ile birlikte sahnede öğrencilere sorulması ve cevaplandırılması ile üç cevap şıklı TRAFİK KÜLTÜRÜ TESTLERİNİN (A) ve (B) GURUBU OLARAK her öğrenciye dağıtılması ve 10 dakika sonra toplanmasıdır.Cevaplar ölçme ve değerlendirmeye göre yapılacaktır.
Eğitim süresinde ders öğretmenleri salonda öğrencilerinin yanında bulunmak ve salon sessizliğini sağlamak zorundadır. Kullanılan tüm materyallar telif haklarına tabii olup, okullara verilemez. Okulların çoğunlukla adresleri ve yol güzergahları bilinmediğinden zamandan tasarruf için uzman öğretmenlerimizin geliş ve gidişleri proje gereği okullar tarafından sağlanacaktır. Eğitimler yarım gün şayet yetmez ise tam gün seansında verilir. Böyle durumlarda uzman öğretmenlerimizin öğlen iaşeleri okullar tarafından sağlanacaktır. Eğitimler 100 öğrenciyi geçtiği veya öğleden sonraya kaldığı takdirde  eğitime katkı payı Maliye Makbuzu ile alınır ve yine Tüzüğümüz gereğince  eğitim amacında kullanılır. Lise öğretmen veya öğrencileri  trafik ve yol güvenliği alanında yapacakları seminer,panel veya konuşmalar için TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KÜTÜPHANEMİZ'den yararlanabilirler.
Proje uygulaması Ankara pilot bölge olarak yapılmıştır. Ankara dışındaki Liseler talep ettiklerinde iki uzman öğretmenimiz masraflarını davet eden tarafın karşılaması halinde tarih ortaklaşa belirlenir. Muracaatlar sözlü olarak değil mutlaka e-postalar yoluyla yazılı olarak yapılır. Yazıda  katılacak öğrenci sayısı,sınıf seviyesi ve koordinasyonu yapacak Yetkili veya öğretmen arkadaşların isim ve Cep Telefonun yazılması şarttır.

Muracaat e-postaları :turkiyetrafik@gmail.com , GSM İhsan Memiş: 0532 280 81 82 , Osman Duran: 0533 326 05 75

III-PROJEYİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR:
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Daire Başkanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gazi Ünv. İnönü Ünv.
IV- SPONSOR KURULUŞLAR VE BAĞIŞLAR
Projenin toplam maliyeti ortalama yıllık 84 bin TL olup , bunun % 75  sponsör kuruluşların ,% 15 i Derneğin üye aidatları ve bağışlardan % 10 da eğitim isteyen Okullardan alınan katkı payları ile yürümekte olup,devlet katkısı (sıfırdır)  Proje yeni yetişen çocuklarımız ve Lise (gençlerimiz) için kamu yararı amaçlı olup,hiçbir şekilde ticari yönü yoktur. Proje her yıl süreklilik arz ettiğinden kullanılan malzemelerin yerine yenileri daima bastırılmaktadır.  Projede asli sponsör kuruluşlar ; İstanbul İETT, Türkiye Turing ve Otomobilcilik Kurumu, Ankara Ticaret Odası, Türkiye Barolar Birliği, Marmara Nakliyeciler Terminali, İstanbul Türk Sürüş Akademisi, Ankara Seğmenler SRC, Eskişehir Yediler SRC. (Ayni veya nakti) yardım yapan kuruluşlardır.Hepsine teşekkür ederiz. 
Ayrıca; nakti bağış yapan trafik mağduru aileler, duyarlı gerçek kişiler ve üyelerimizin de yıllık aidat ve nakti  bağışlarından dolayı teşekkür ederiz.
Sizlerinde geleceğimiz olan gençlerimizin  için duyarlı davranarak bağış yapmanızı dileriz.En büyük yatırım çocuklarımıza ve gençlerimize yapılan yatırımdır.Banka hesap numaramız www.trafik.org.tr web sitesinin yeni üyelik menüsünde bulunmaktadır.)
V-YARARLANILAN KAYNAKLAR :
TUİK, MEB, EGM, KGM, DSÖ, Gazi Ünv. Trafik Ana Bilim Dalı Başkanlığı, KTYG saha çalışmaları ve araştırmaları,
ÖNEMLİ UYARI:
Derneğimizin ismi, logosu  ve çalışmaları 2014 yılından itibaren Türk Patent Enstitüsü'nce marka tescili yaptırılmış koruma altındadır. Kullanılan filmler, grafikerlerimizce yapılan slaytlar, çizimi yapılan ve anlatılan posterler, trafik kültür soruları  telif hakları kanununa tabidir.   18.03.2018. Ankara