.::. *** " SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ , MEB ve ÖZEL İLK OKULLARIN 2 VE 4. SINIFLARI İLE LİSE 9.SINIFLARINA PROJE BAZINDA TRAFİK EĞİTİMİ, ÜNİVERSİTE, MESLEK ODALARI, STK, BELEDİYELERE UZMAN HOCALARIMIZ İLE TRAFİK KONFERANSLARI VERİLİR. KONFERANSLAR ÜCRETSİZDİR...!" *** .::.

Düzenleme: MaxiAVM.com
YASAL KORUMA: Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz.  Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

Meşrutiyet Caddesi, Meşrutiyet İşhanı Nu 10/66 Kızılay / Ankara
e-mail :turkiyetrafik@gmail.com, www.trafik.org.tr Ankara Tlf:0532 280 81 82-0533 326 05 75
İstanbul 0532 355 20 09
FTM, TRAFİK ÖĞRETMENLERİ, ADLİ TRAFİK BİLİRKİŞİLERİ LUTFEN DERNEĞİMİZE ÜYE OLUNUZ.

KADINLARIN AKTİF TRAFİKTE GÜVENLİĞİ ULUSAL PROJESİDerneğimiz ilkokul 2 ve 4.sınıflar ile lise 9.sınıflarına MEB onayı ile ulusal proje bazında Ankara başta olmak üzere birçok ilde 7 yıldan beri trafik eğitim vermektedir.

Türkiye nüfusunun %50 sini teşkil eden Kadınların aktif trafikte ister sürücü, ister yolcu veya yaya olarak daha çok güvenliklerinin sağlanması için yapmış olduğumuz uzun bir emek sonucu proje tamamlanmıştır. Projede kadınların aktif trafikte veya yaya olarak güvenliklerine ait 4 adet film,30 slayt, 20 adet yatay ve dikey trafik işaretleri ve eğitimden sonra yapılacak (A) ve (B) gurubu test soruları yer almaktadır. Konu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına da iletilmiştir.

Projenin amacı: Türkiye karayollarında halen sürücü olarak % 27 nispetinde araç kullanan veya hiç kullanmayan, çocuğu ile yaya olarak karşıdan karşıya geçmeye çalışan, emniyet kemerini kendisine, evli ise eşine ve çocuğuna da takan bir kural ve bilinçlenmenin toplumsal olarak kazanılmasına destek verilmesidir. Projenin sunum süresi 45+45 dakika olup ilk 45 dakikası projenin sunumu diğer 45 dakikasının 10 dakikası test soruları ve diğer 35 dakika soru ve cevap şeklinde olmaktadır.

Ayrıca; araç kullanan kadının aile içine, iş hayatına, sağlık, eğitim ve hizmet sektörüne katkılarını artırmaktır. Projede trafik ve yol güvenliği alanında uzman bir ekip tarafından hazırlanmıştır.

Kaynaklar EGM,TUİK ve Akademik kaynaklardan yararlanmıştır. Ayrıca, 127 aktif kadın sürücünün de WhatsApp üzerinden verdikleri cevaplar da kullanılmıştır. Bu anket çalışmasında kadınların aktif yolda araç sürerken kendilerine yönelik şikâyetçi veya mağdur oldukları 5 konuyu kendilerine göre önem sırasına koyarak sıralamaları istenilmiştir. Buna göre kadınların kent içi veya şehirlerarası karayollarında araç sürerken 12 konuda şikâyet bildirdikleri %46’sının kendilerine yol vermeme, %38’inin de sesli taciz, %38’inin de kuralsızlıktan yollarda diğer sürücülerden şikâyetçi oldukları belirtilmiştir.

Mevcut projelere EGM, MEB, ASO ve EGO da malzeme desteği vermektedir. Kadınların aktif trafiğe katılmasının ailenin can güvenliğini korumak amacı ile yapılan bu proje olduğu gibi sürücüler arasında saygı, nezaket ve trafik kültürünü de geliştireceği konusunda destek vermenizi dileriz.

Proje tüm, kamu ve sivil kuruluşların kadınlarına talep edilmesi halinde salon usulü ve projeksiyon destekli olarak verilecektir. Ankara da verilecek konferans şeklinde sunumlardan ücret alınmayacaktır. Ankara dışında ise yol giderleri karşı tarafça karşılanacaktır.

Saygılarımızla 20.08.2021

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği
İhsan MEMİŞ
Genel Başkan

UYAP’a kayıtlı Ankara Adli Yargı Trafik Bilirkişisi

Adres: Meşrutiyet Cad. 10/66 Kızılay-Ankara, www.trafik.org.tr 0532 280 8182