.::. *** " SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ , MEB ve ÖZEL İLK OKULLARIN 2 VE 4. SINIFLARI İLE LİSE 9.SINIFLARINA PROJE BAZINDA TRAFİK EĞİTİMİ, ÜNİVERSİTE, MESLEK ODALARI, STK, BELEDİYELERE UZMAN HOCALARIMIZ İLE TRAFİK KONFERANSLARI VERİLİR. KONFERANSLAR ÜCRETSİZDİR...!" *** .::.

Düzenleme: MaxiAVM.com
YASAL KORUMA: Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz.  Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

Meşrutiyet Caddesi, Meşrutiyet İşhanı Nu 10/66 Kızılay / Ankara
e-mail :turkiyetrafik@gmail.com, www.trafik.org.tr Ankara Tlf:0532 280 81 82-0533 326 05 75
İstanbul 0532 355 20 09
FTM, TRAFİK ÖĞRETMENLERİ, ADLİ TRAFİK BİLİRKİŞİLERİ LUTFEN DERNEĞİMİZE ÜYE OLUNUZ.

KADINLARIN AKTİF TRAFİKTE GÜVENLİĞİ
EĞİTİMİ ULUSAL PROJESİ 2021

PROJENİN ADI

Kadınların trafikte güvenliği eğitimi ulusal projesi

PROJENİN SÜRESİ

Süresiz

EĞİTİMİN ANLATIM SÜRESİ

45+45 dakikadır.

PROJENİN KAPSAMI

Kentler ve ilçelerde yaşayan yaya, yolcu ve aktif trafikte araç kullanan tüm kadınlar ve çocukları ve yakınları

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

42 milyon kadın ve çocukları (Kamu kuruluşları, Belediyeler, Üniversiteler, Vakıflar, Sendikalar, Dernekler

PROJENİN YÜRÜTÜCÜLERİ

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği, Meşrutiyet Cad. 10/66 Kızılay-Ankara, www.trafik.org.tr

E-Posta turkiyetrafik@gmail.com

PROJEYİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

EGM, AİLE BAKANLIĞI, STK

PROJENİN MALİYETİ

Ders ücretleri ile birlikte yıllık 25 bin TL

PROJDE KULLANILAN MATERYALLAR

Bilgisayar, projeksiyon cihazı, Eğitim Filmleri, eğitici slaytlar, 20 adet trafik işaretleri posterleri, A ve B gurubu olarak ölçme ve değerlendirme testleri

PROJENİN SUNUCULARI

MEB’den sertifikalı Trafik eğitimi almış 4 yıllık yüksek okul mezunu trafik öğretmenleri

PROJENİN KOORDİNATÖRLERİ

KTYG adına İhsan MEMİŞ ve yönetim kurulu

PROJEDEN BEKLENİLEN FAYDA

Türkiye’de trafik ve yol güvenliğinde kadınların ev ve iş hayatında karşılaştıkları zorluklar ve sıkıntılarla birlikte kadınların aktif trafikte araç kullanmalarının ev ve iş hayatına ekonomik ve sosyal katkılarının daha güçlü olarak desteklenmesi, kadınların trafikte karşılaştıkları problemler ve tacizlerin bilinmesi, bunlara dair yapılan anket sonuçlarının yansıtılması, karşıdan karşıya geçerken hem kendisini ve hem de çocuğunu koruması ve kadının ailede daha çok bilinçlendirilmesi ile ailenin ve toplumun kalkınmasındaki etkileri, trafik tehlike ve uyarı işaretlerinin daha iyi tanınması hedeflenmektedir.

 

Bu kitlesel bilinçlendirme ile trafik ve yol güvenliğinde can ve mal güvenliği artacağı gibi kazaların ve ölümlerinde azalması hedeflenmektedir. Örneğin kadınların hem kendisine, hem çocuğuna ve hem de eş veya yakınların emniyet kemeri taktırması ve bununda alışkanlık haline getirilmesi bile olası çarpma ve çarpışmada ölümleri azaltacaktır.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Eğitimden sonra katılımcılara en fazla 40 kişiye A+B ölçme ve değerlendirme testi uygulanır. Testler daha çok trafik ve yol güvenliği ile ilgili mantık sorularını kapsar. Testler daha sonra uzmanları tarafından okunarak en fazla bilinen 3 soru ile en fazla bilinmeyen 3 soru analiz edilerek ve tek tek sorular da değerlendirilir. Sonuçları bir rapor halinde kurumlarına bildirilir.

Rapor lokal anlamda orda yaşayan veya bulunan insanların trafik ve yol güvenliği bilincinin de bir aynasıdır.

EĞİTİME MURACAAT

1- Ankara’da olan kamu, özel sektör ve STK yazılı talep ettiği takdirde kendi mensupları kadınlara veya başkaca kadınlara verilir. Salonda bilgisayar, projeksiyon cihazı ve perde olması zorunludur. Ayrıca pandemi nedeni ile salon kapasitesinin % 60 fazla katılımcı olmamalıdır. Ulaşım talep eden kuruluşlara ait olup eğitimden ücret alınmamaktadır.

2- Ankara dışında talep edilmesi halinde yol ve diğer masraflar karşı tarafça karşılanması halinde eğitim verilir.

Ayrıca talep eden kuruluşlar içerisinde trafikte aktif araç kullanan kadın mensuplarından; eğitimci, trafik öğretmeni, sosyolog, psikolog, hukukçu var ise bize bildirmeleri halinde bunlara tüm materyallar gönderilerek aynı formatta eğitim verdirilir.

3- Kurumlar bu alanda bir eğitimci yetiştirmek istemeleri halinde ise aynı nitelikte bir kadın mensuplarına Ankara, da 4 saatlik bir eğitim verilerek bir yetki belgeside kendisine verilir.


TABLO 5.  AKTİF TRAFİKTE ARAÇ KULLANAN KADINLARIN GÜVENLİĞİ
SORULARININ  SONUÇLARI

SORULARA  VERİLEN CEVAPLAR
(EN ÇOKTAN, EN AZA DOĞRU)

%

1. YOL VERMEME

46.1

2. SESLİ TACİZ

38.4

3. KURALSIZLIK

38.4

4. RİSKE ATMAK

23.0

5. KIRMIZIDA BEKLERKEN ARKADAN KORNA ÇALMAK

15.8

6. KADIN SÜRÜCÜYÜ KÜÇÜMSEMEK    

15.8

7. TRAFİKTE ŞİDDET

10.0

8. ETİK KURALLARA UYMAMAK

10.0

9. GECELERİ MAGANDA TACİZİ

10.0

10. EHLİYETİ NEREDEN ALDIN

10.0

11. SOLLAMA YAPARKEN DİĞER ARACIN HIZINI ARTIRMASI

10.0

12. BÜYÜK ARAÇLARIN SIKIŞTIRMASI

10.0

Kaynak: MEMİŞ İhsan ; 10 ilden 130 aktif araç kullanan kadınlara WhatsApp üzerinden iletişim sağlanarak yapılmıştır. Temmuz 2021ALTINDAĞ'DA KADINLARIN EĞİTİMİ


ALTINDAĞ'DA KADINLARIN EĞİTİMİ


ALTINDAĞ'DA KADINLARIN EĞİTİMİ


DERNEĞİN TRAFİK EĞİTİMENLERİ 18.11.2021