.::. *** " TRAFİK OKULUNA HOŞ GELDİNİZ. "İLK OKUL 2 VE 4.SINIFLARI İLE LİSE 9.SINIFLARINA EGM + MEB DESTEĞİ İLE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLİR. KADIN TOPLULUKLARINA " KADINLARIN TRAFİKTE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ, AYRICA ÜNİVERSİTELERE VE MESLEK ODALARINA TRAFİK KONFERANSLARI VERİLİR. " *** .::.

Düzenleme: MaxiAVM.com
YASAL KORUMA: Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz.  Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

Meşrutiyet Caddesi, Meşrutiyet İşhanı Nu 10/66 Kızılay / Ankara
e-mail :turkiyetrafik@gmail.com, www.trafik.org.tr Ankara Tlf.: 0532 776 03 81 - 0533 326 05 75
İstanbul İrtibat Tlf.: 0536 7331503 ve 0532 230 54 26

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE TRAFİK KONFERANSI!

Türkiye de  devlet ve vakıf  üniversiteleri dahil sayıları 200 bulan ve öğrenci sayısı itibariyle de milyonları bulan 18-24 yaşarası gençlerimiz' den yılda  1000 yakın öğrenci trafik kazalarında yaya, yolcu veya sürücü olarak ölmektedir. 18 yaşını bitiren gençlerimiz 2918 Sayılı Kanun gereğince resmi sürücü belgesi almaya hak kazanmakta ve çoğunlukla MTSK gitmekte ve sürücü belgelerini 2 yıllık aday olmak üzere belge almaktadır. Bazı üniversite gençleri de ruhsatsız araç kullanmakta ve çoğu ölümle sonuçlanan ve cenazelerini üniversite rektörleri, dekanlar ve sınıf arkadaşları aileleri ile birlikte kılmaktadır. 2018 yılında 9 Eylül Üniversitesinde 3 Hukuk Fakültesi öğrencisi ile Kapadokya üniversitesinden 5 öğrenci toplu halde öldüler.
Üniversite gençlerinin ölmesinde yaptığımız araştırmada 6 temel husus öne çıkmaktadır.
1-HIZ: Gençlerin yaş itibariyle en fazla cazip bulduğu bu alan ölüm makinası gibi çalışmaktadır.
2-Alkol: Gençlerin gurup olarak eğlendikleri ve daha çok tatil yörelerinde dikkat edilmeyen  alkol kullanımı da ölümü tetiklemede önemli yer tutmaktadır.
3-Cep Telefonu: Yapılan evrensel araştırmalarda cep telefonu konuşulan konuya göre beyni % 40- % 80 arasında bloke etmekte ve sürücü yola dikkat hakimiyetini de bu oranda kayıp etmektedir. Örneğin borç alacak ilişkilerinin telefonla konuşulması, telefonda karı koca kavgası, cep telefonunda aşk muhabbeti yapılması en yüksek dikkat dağıtan koulardır. Bugün üniversite gençlerinin  tümünde cep telefonu olduğu ve hepsinin de gençlik çağlarını yaşamaları bu kazalarda  kaza ve ölüm riskini en yükseğe çıkarmaktadır.
4-Takip Mesafesi:Tampon tampona gitmek, sabırlı olmamak, tehlikeli şekilde şerit değiştirmek en fazla günlük hayatımızda bilhassa gençlerde görülmektedir.
5- Emniyet Kemeri takmamak: Çok basit ve  her yönden gelen çarpmaya karşı % 40 ölümden koruyan, fırlamayı önleyen, araç içerisinde diğer akşamlara çarparak iç kanamayı önleyen bu sistem de bilerek es geçilmektedir.
6-Kış lastiği: Yaz lastiği veya kabak lastikle kışın yola gitmek, karlı,buzlu veya mıcırlı zeminde araç kullanmak hem araç ve hem de can güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Kış lastiği  yola tutunma oranını % 35-45 oranında artırmakta ve fren mesafesini kısaltarak hayat kurtarmaktadır.  Kış lastiğinden tasarruf etmek aracından ve canından tasarruf etmektir.
Türkiye de 20-24 yaş arası 6.540.000 gencimiz olup, yıllık ölü sayısı 1000 gencimizi bulurken, yaralı sayısı da 65 bin kişiyi bulmakta ve bunlarında % 7 ila 8 'i ömür boyu sakat kalmaktadır.
  Konferansımız bu konuları hem teorik ve hem de filmle ve slaytla desteklenerek anlatılmakta ve 45 dakika sürmekte ve daha sonra bir 45 dakika soru ve cevap bölümü bulunmaktadır.
Konferansımız; Ankara içerisinde Üniversitelerin talepleri doğrultusunda kendi anfilerin de projeksiyon desteği ile yapılmakta ve daha etkin olması içinde basın ve tv de davet edilmektedir.  Üniversitelerden bu hizmete karşılık herhangi bir ücret talep edilmemekte, ancak Ankara dışından talep edilmesi halinde ise yalnız yol ve iaşe gibi masraflar karşı tarafça karşılanmaktadır.
SONUÇ OLARAK: Gençlerin can ve mal güvenliklerini korumak 6547 Sayılı Üniversiteler kanunu kapsamında doğrudan yazılmasa dahi  Rektörlerin ve Dekanlarında görevidir. Çünkü her gencin bu ülkeye maliyeti (anneye,babaya,devlete ve gelecek kuşaklara bir maliyeti vardır.) Rektörler ve Dekanlar lütfen kendilerine kayıt yaptıran gençleri trafik teröründen  koruyarak onların daha çok bilinçlenmesinin öncülüğünü yapsınlar.
Kullanılan kaynaklar: EGM,KGM,DSÖ,AB TUİK kaynakları olup, bilimsel yayınlardan da yararlanarak hazırlanmaktadır. Yararlanılan kaynaklardan bazıları aşağıdadır.